Warning: include(/home3/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 92

Warning: include(): Failed opening '/home3/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 92

Warning: include_once(/home3/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 116

Warning: include_once(): Failed opening '/home3/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 116

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php:92) in /home2/unutma/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php on line 1197
Tarihte Bugün kategorisi içerikleri - UnutmaKi.COM Skip to main content
Liberal Ekonomi Anlamı Nedir ?

Pazarlama Nedir?

Pazarlama bir mahsul veya hizmetin piyasaya sunulmadan evvel bir pazarı olup olmadığının incelenmesi ve potansiyel alıcılara sağlayabileceği bedelinin anlatılması sürecine denir. Genellikle Türkiye’de ve Dünya’da pazarlama ile satış birbirlerine karıştırılan terimlerdir. Bir mülkü satan birey satışçıdır, pazarlamacı değildir. Bu yazımızda pazarlamadan kısaca bahsedeceğiz zira pazarlama bir yazıyla anlatılacak kolaylıkta bir mevzu değildir.

Pazar Araştırması

Pazarlama içerisinde birden fazla konsept ve taktiği barındıran bir alandır. Alıcı odaklı bir sistemde bir şirketin emeli insanların satın almak isteyebileceği mahsulleri üretmektir. Mahsul üretilmeden evvel pazarın böyle bir mahsule ne kadar alaka göstereceğinin ölçülmesi, başka bir deyişle pazar incelenmesi yapılması zorunludur. Başlangıç noktası her zaman alıcıdır. Satın almaya gayeli kimse yoksa mahsulü yaratmanın ve üretmenin pek de bir anlamı yoktur.

Mahsul

Pazarı olan bir mahsul yaratılırken de mahsulün özelliklerini tanımlamak pazarlamanın mevzusudur. Misalin iPhone gibi bir mahsulün hangi özelliklerinin piyasanın alakasını sürüklediğini bir düşünün. Cep telefonu sektörü Apple girmeden evvel de rekabetin olduğu iyi bir pazardı ama iPhone piyasayı silip süpürdü. Demek ki insanların alaka gösterebileceği bir mahsul yaratmak da pazarlamanın en ehemmiyetli unsurlarından bir tanesidir.

Maliyet

Pazarlamanın bir başka unsuru da maliyet siyasetidir. Üretilen mahsul için bir maliyet tanımlamak genellikle pek basit bir iş değildir. Piyasanın nabzını yoklamak ve karlılığı göz önünde bulundurarak bir maliyet biçmek pazarlamanın vazifeyidir. Bir mahsulün değeri hem alıcıyı hem de üreticiyi hoşnut etmelidir. Alıcı açısından mahsul bir değer vermeli, üretici açısından da karlı olmalıdır.

Promosyon

Mahsulnam promosyonu pazarlamanın ehemmiyetli bir başka unsurudur. Bir mahsul yaratıp ve maliyet koyarak piyasaya sunmak yeterli değildir. Mahsulnam pazara tanıtılması zorunludur. Reklamcılık mahsul promosyonunda ehemmiyetli bir yer oynar ve başlı başına karmaşık bir alandır. Mahsulnam piyasadaki algısı yapılan reklam/promosyon çerçevesinde değişir. Fiziksel anlamda aynı nitelikte olan iki mahsul arasında ciddi maliyet farklarının olmasının sebebi, birinin değişiğine göre piyasa tarafından daha iyi öğrenilmesinden kaynaklanabilir. İyi bir promosyon taktiği ile pazarlamanın emeli markalaşmayı sağlamak ve mahsule olan arzı çoğaldırmaktır.

Dağıtım

Pazarlamanın diğer bir unsuru da dağıtımdır. Mahsullerin dağıtım kanallarının iyi tanımlanması zorunludur. Piyasa mahsule rahatlıkla erişemiyorsa pazarlama galibiyetsiz olmuştur. Pazarlama derslerinde özellikle Coca-Cola ve Pepsi’nin hangi dağıtım kanallarını kullandıkları anlatılır. Yabancı bir ülkeye pazarlanan bir mahsul doğru dağıtım kanalından geçmezse genelde galibiyetsiz olur.

Pozisyonlama

Pazarlama ile alaka en son unsur da pozisyonlamadır. Bir mahsulün piyasa şartlarında nasıl bir pozisyon aldığı mevzusu daha öncekinden pazarlama mevzusu olarak kabul edilmezsen, şimdi çok ehemmiyetli bir etken olmuştur. Yaratılan mahsulün muhakkak bir kitleyle aynılaştırılması mahsule verilen bedeli etkilemektedir. Misalin, Apple iMac bilgisayar ile rastgele bir PC’yi düşünün. Fiziksel içerik ve özellikle olarak hemen hemen aynı olan iki mahsulün pozisyonlanması değişiktir. Zira iMac bilgisayarlar PC’lere göre hep piyasada daha değişik tanıtılmıştır. Bu da piyasanın mahsule olan algısını ve dolayısıyla kıymetini değiştirmektedir.

Pazarlama hakkında suratlarca yazı yazabiliriz. Bu yazı da pazarlamayı çok genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık. Pazarlamacı sözcüğünün reelinde satışçı demek olduğunu lütfen unutmayın.

Şahsi Blog Açmak ve Kurmak

Şahsi Blog Açmak ve Kurmak

Şahsi blog açmak internette son yılların en popüler işi haline gelmiştir. Şahsi blog ile para kazanmayı amaçlayan bir çok birey vardır. Fakat büyük bir çoğunluk açısından bu iş hobinin ötesine gidememektedir. Şahsi blog açmak ve kurmak genelde kolay bir süreç olmasına karşın, arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmek bütün aksine iyice güçleşmiştir.

Blog açmak için WordPress, Blogspot ve Blogger gibi internette parasız hizmet veren bir çok site bulmak olası. Bu sitelere aza olup, içerik üretmek ve yayınlamak çok kolay ve süratli bir süreç. En büyük kasvet içeriğin Google, Bing veya Yandex’in arama neticelerinde iyi pozisyonlarda çıkamaması. Bu da natürel olarak yazarların moralini bozan ve kısa zamanda şevkini kıran bir vaziyet. İçeriğin kopya olmaması, eşsiz ve alaka çekici olması arama motorları açısında koşul ve bu da herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş değil. Blog açan şahısta yazarlık meziyeti dahi olsa bu bireyin öğrenmesi gereken çok ehemmiyetli teknik mevzular var.

İçeriğin Mevzusu

Birey usuna gelen her şey hakkında bir şeyler yazıp şahsi blog sayfasına koyabilir fakat üretilen içeriğin bir pazarı olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Mesela ben bu yazıyı yazarken bu mevzu hakkında Google Adwords’de bir araştırma yaptım. Bu sayfaya Google’dan gelmesiniz altında şahsi blog açmak ve kurmak ile alakalı bir çok bireyin mevzuya olan alakası uyumaktadır. Başka Bir Deyişle bu konun bir pazarı var. Şayet “Örümcekler neden Red Bull içmiyor?” diye bir yazı yazmış olsaydım, hiç pazarı olmayan bir mevzu seçmiş olurdum.

Alaka çekici bir konun bir mecmua da yayınlanması anlamlı olabilir ama internet dünyasında bu cins mevzuların sosyal medyada promosyonu yapılmadan bulunabilirliği ne yazık ki yoktur. İnsanlar bilmek istediği mevzuları arama motorlarına yazdığı için, başlangıçta içeriğin mevzusunu incelemek ve tanımlamak çok ehemmiyetlidir. Bu surattan da pazarı olan mevzular hakkında yazı yazmanız gerekiyor. Peki bu vaziyetin farkında olan bir çok birey yok mu?

İçeriğin Öne Çıkması

Blog açmak ve kurmak gerçekten beş dakikalık bir iş haline geldi. Pazarı olan içerikler üretmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Fakat bir mevzu popüler ise genelde rekabet de fazladır. İçeriğin arama neticelerinde öne çıkması başlı başına bir SEO arama motoru optimizasyonu mevzusu olduğu için misyonunuz artık yazarlıktan çıkıp, mühendisliğe dönüşmeye başlıyor. SEO, blog açan şahısların şevkini kıran, doğru muntazam bir tekniği olmayan ve de birden fazla karışık tekniğin uygulanması gereken bir mevzudur. İçeriğin arama neticelerinde iyi pozisyonlarda çıkmaması blog sahiplerinin emeğinin karşılığını alamaması anlamına geliyor. SEO hakkında bilgi sahibi olmayan bir blogger işini tamamen talihe vazgeçmiştir.

* SEO mevzuları hakkındaki yazılarımızı okumanızı ve arama motorlarının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı nasihat ediyorum.

Blog Kurmak Ne Kadar Güç?

Bir blog kurmak başlangıçta kolay bir iş olarak görünse de karmaşık bir mevzu haline gelebilir. Sosyal medya ve SEO ile alakalı yüklenilmesi gereken eklentiler, teknik bilgisi olmayan bireyler için azıcık zahmetli olabilir. Facebook, Twitter, Google Analytics ve Google AdSense ile entegrasyon yapabilmek genellikle teknik bilgisi olan bireyler için bir iki dakikalık işler. “Ben yalnızca siteme yazı yazarım ve teknik mevzulara girmem” demek blog sahibi için kısaca intihar etmek. Ben bu işi yalnızca şahsi bir hobi olarak görüyorum diyorsanız problem yok.

Blog Açmak ve Paylaşımın Ehemmiyeti

Kısaca derlemeye çalışırsam blog açmak yalnızca yazı yazmakla hudutlu kalmamalıdır. Yazıların sosyal medyada ve değişik sitelerde paylaşımı gerekmektedir. Genellikle yazıları paylaşma taraftarı olmayan bir internet kitlemiz olduğunu unutmayın. Bu blog açan bireyler açısından gerçekten üzücü bir vaziyet oluşturuyor. Yazılarınız paylaşılmazsa popüler mevzularda yukarıya çıkma şöhretsiniz hemen hemen hiç kalmayacaktır. İsterseniz dünyanın en iyi yazarı olun ve harikulade bir yazı çıkarın, arama motoru sizi önemsemeyecektir. Paylaşımı olmayan içerik tüm arama motorlarının gözünde ehemmiyetsizdir. Yazdığınız içerikleri Facebook, Twitter ve Google+ hesaplarınızdan paylaşmanız ve de birilerine paylaştırmanız kesinlikle zorunludur.

Online Pazarlama Nedir?

Online Pazarlama Nedir?

Online pazarlama dijital platformlar üzerinden yürütülen pazarlama etkinliklerine denir. Online pazarlama yalnızca reklamcılık ile hudutlu değil, marka öğrenilirliği, arama motoru optimizasyonu, komünikasyon, alıcı hizmetleri ve satışın hepsini içermektedir. Online pazarlama, alışagelmiş pazarlama usulleriyle eşlik göstermesine rağmen çok daha değişik metodolojilerin kullanıldığı ve uzmanlık gerektiren bir alandır.

Online pazarlama Türkiye için yeni bir mevzu olup, e-ticaret sitelerinin çoğalmasıyla birlikte her geçen gün ehemmiyetini çoğaldırmaktadır. Hali Hazırda bir çok internet sitesi offline pazarlama usulleri ile faaliyet sürdürmektedir. Bazı işletmeler de interneti yalnızca mahsullerini satabilecekleri bir platform olarak düşünmektedir. Online pazarlama usullerinden bir çok şirketin genelde haberi yoktur.

İnternet üstünden reklam yapmak online pazarlama olarak görülse de, bu yalnızca pazarlamanın minik bir kısmını oluşturmaktadır. Amerika’da seneler evvel kullanılan satış ortaklığı programlığı Türkiye’ye yeni gelen bir pazarlama taşıtıdır. İnternete olan güvensizlik ve kullanıcıların hali hazırda bir çok teknolojiyi bütün anlamıyla kullanamaması e-ticarette ağır kalmamasın en büyük sebepleri arasındadır.

Online pazarlama bir çoğuna göre bir reklamın satışa dönüşüne kadar olan sürecidir. Fakat kazanılan alıcıyı yakalamak ve yeni satışlar üretebilmek de yeniden pazarlamanın içinde yer alan ehemmiyetli etkinliklerdir. Alıcı memnuniyetini ölçmek, bayramlarda veya ehemmiyetli günlerde e-posta yollayarak alıcıyı anımsamak, sosyal medyayı kullanarak promosyon ve reklam yapmak ve marka öğrenilirliğini çoğaldırmak online pazarlamanın taşıtlarıdır.

Bazı işletmeler bu vasıtaları bir biçimde kullanmasına rağmen, ölçümünü yapmakta eforluk sürüklerler. Bunun en büyük sebebi teknolojiye dominant olmamaktır. Misalin, Google Adwords üzerinden reklam veren bir çok şirket satışa kadar olan süreçleri gayeler halinde belirlemeyi öğrenmez. Veya e-posta ile pazarlama yapanlar, giden e-postaların kaç şahıs tarafından okunduğunu ölçemez. Büyük e-ticaret siteleri bu mevzulara yeterince egemendir ama minik işletmeler ne yazık ki online pazarlama için kullanılan teknolojilere pek uzaktır.

Online pazarlama için kullanılan bir çok teknik doğru inceleme ve iyileştirmeler yapılırsa bir işe fayda. Sayfaya reklam taşıtıyla gelen kullanıcıların neden satışa yönelmediğini kavramak, satış kaçsa dahi e-posta ya da telefon yoluyla potansiyel alıcıya erişmek, satış yapılan alıcılara promosyonlar verip bunların galibiyetini ölçmek ve reklam maliyetlerini muhtemel olduğu kadar düşürmek online pazarlama uzmanlarının dominant olması gereken mevzulardır.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, pazarlamanın bir mobil makineye yapıldığı promosyon ve reklamcılığa denir. Mobil aygıtlara sevk edilen iletiler sayesinde pazarlama etkinliği reelleştirilir. Bu iletilerin cinsi SMS, MMS, Push veya bir yazılım içerisinde bilgilendirmek olmak üzere değişik kategorilere ufalar.

Cep telefonları popülerleşmeye başladığı zamanlarda SMS iletileri ile mobil pazarlama etkinlikleri yürütülüyordu. SMS iletilerinin içerisine bir promosyon kodu veya reklam içeriği yazılıp toplu olarak kullanıcılara sevk ediliyordu. Bu etkinlik hali hazırda sık olarak kullanılsa da, bir ekip teknolojik kısıtlamaları vardır.

MMS ile yapılan mobil pazarlama ise yazı dışında imaj, ses ve video ekleme olanağı sunduğu için kullanıcıların dikkatini daha fazla sürükleyebiliyor. Fakat SMS’e mukayeseyle azıcık daha maliyetli olduğu için pek popüler bir usul olarak görülmüyor.

Push teknolojisi, iPhone telefonlarla birlikte ortaya çıkan ve pazarlama için sık kullanılan bir yapıdır. Özellikle maliyetinin SMS ve MMS’e göre daha düşük olması bu teknolojiyi cazip kılsa da, pazarlama faaliyeti yapan işletmenin bir yazılım geliştirmesini gerektirdiği için kısa vadede SMS ve MMS’e oranla daha maliyetlidir. Kullanıcı izin verdiği sürece kesintisiz promosyon veya reklam içerikli ileti yollamak muhtemeldir.

Yazılım içerisinde pazarlama da yeniden son zamanlarda iPhone ve Android aygıtların popüler olması sayesinde ortaya çıkan bir tekniktir. Özellikle oyunların içerisine yerleştirilen reklamlar veya oyunların bazı özelliklerinin fiyat karşılığında alıcıya sunulması hoş bir pazarlama stratejiyidir.

Bu usuller dışında son zamanlarda yer/pozisyon bazlı pazarlama stratejileri türemiştir. Foursquare isimli bir işletme cep telefonun GPS’inden faydalanarak bireylerin bulunduğu lokasyonda bulunan mağazaların promosyonunu yapmaktadır. GPS’in sürüklemediği kapalı alanlarda ise ne yazık ki Foursquare ve eşi yazılımlar pek kullanışlı değildir.

Mobil pazarlama gitgide gelişen ve popülerleşen bir sektördür. Mobil aygıtların yaygın kullanımı ve teknolojik gelişimler neticesinde $30 milyar dolarlık bir sanayi oluşmuştur. Senelik %12 sihrime oranıyla 2014 senesinde $50 milyar dolarlık bir sanayi olması beklenmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal içerikli siteler üzerinden yapılan pazarlama aktivesidir. Sosyal ağın isteklerine göre şekillenmesiyle ve ondan yararlanmasıyla, bayağı pazarlamadan çok daha alaka sürükleyen, şahsileşmiş ve zindedir. Sosyal medya pazarlaması için strateji en kolay biçimde bir firma bloğuna sahip olmak, Twitter hesabına sahip olmak veya yazılarınıza “Bunu Diggle” “Bunu tweetle” tuşlarını ilave etmek olabilir. Veya bunu blogları, twitterı, sosyal ağı ve youtube üzerinden dolaylı videoları içeren bir biçiminde de yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarı ve Sosyal Haberler

Daha basit sunuş ve oylama için sosyal medya ticaretinin en basit yolu blog yazılarını veya yazıları Digg gibi sosyal medya haberleri sitelerinde etiketlemektir. Şayet bir yazının sonunda Digg rey sayacını veya bunu paylaş tuşunu görürseniz orada sosyal medya ticareti çalışıyor demektir.

Bu gibi işlevler otomatik hale getirilebilir ki buda kullanımını basit yapan şeydir. Bu da medya firmaları veya bloglarını yükseltmek isteyen firmalar için çok tesirli bir usuldür.

Sosyal Medya Pazarı ve Bloglar

Çoğu görüşe göre bloglar ananesel medyanın birer uzantısı olarak vazife yaparlar. Ziyaret ve yorumlar gazete ve mecmualara sevk edildiği gibi namlı bloglara da sevk edilebilir.

Bloglar ayrıca ihtimali de sağlarlar. Hiçbir seyahat fiyatı olmadan hayranlarının karşısına çıkarılmak başka bir deyişle sanal kitap turları çoğu yazarın blogların albenisine kapılmasına neden olmuştur. Bu turlar kitap hakkında sualler ve armağanları içerdiği gibi görüşmelerle, sıkça suallere de yer vermektedir.

Sosyal Medya Pazarı ve Sosyal Ağ

Facebook ve Myspace gibi sosyal ağ sitelerinde yer almak çoğalarak çok ehemmiyetli bir duruma geldi. Bunların yanı gizeme mevzuya özel olarak açılan ve özel mahsulleriniz için bulabileceğiniz bir çok sosyal ağ mevcuttur. Misalin bir film için Facebook’un yanı gizeme Flixster’de hesap açılabileceği gibi bir müzisyende Twitter’ın yanı gizeme Last.Fm’de açabilir.

Sosyal ağlar firmalara yalnızca bir şeyler söyleme imkânını değil aynı zamanda alıcıyla bağlantı imkânı sunarken, alıcıların da kendi aralarında irtibatı sağlamaktadır. Bu sosyal medyaya başlamak, virüs gibi artmak ve köklü bir tesir vazgeçmek için hoş bir başlangıç olabilir.

Sosyal Medya Pazarı ve Twitter

Twitter geçen yıl sosyal medya ticareti için iyi bir yer olduğuna dair bir çok yorum aldı. Twitter minik bloglarıyla birlikte olağanüstü biçimde gelişirken onu aynı zamanda bir firma bloğu olarak da düşünmeliyiz. Bozuşmuş haberleri almak için RSS beslemelerine güvenmek veya firma bloğunu tekerrür etmek yerine reel emeli olan ve bize sağladığı laf söyleme vakasına şahsi bir değiş katmak daha ehemmiyetlidir. Gelişen takipçi kitlesine ek olarak Twitter alıcılar ve hayranlarla bağlantı için de harikulade bir yer olabilir.

Sosyal Medya Pazarı ve Youtube

Bazı sosyal medya pazarlaması taktikleri viral videolar ve Youtube etrafına bir araya gelmiştir.  Daha çok zaman almasına ve pahalı olmasına rağmen Youtube büyük sosyal medya işletmelerinin ehemmiyetli durağı olabilir. Youtube alıcılarla bağlantı kurmanın hoş bir yolu olduğu kadar, mahsule alaka sürüklediği gibi reklama da alıcıyı katabilen bir sosyal medya pazarıdır. Youtube üzerinden yapılan sosyal medya reklamlarına en hoş misallerden birisi de “Ben Mac” reklamlarına karşı Microsoft’un yanıtıdır.

Apple, “Ben Mac” kampanyasıyla liste başına sürüklerken Microsoft Ben PC kampanyası başlatarak alıcıların yanıtlarından oluşan bir viral reklam kampanyası başlattı. Bu stil alıcıyla bağlantı kuran sosyal medya pazarı kampanyaları ticaretin çekirdeği olduğu kadar tesirli bir taktikte de ehemmiyetli köşe taşıdır.

Markanız, alıcınızla bağlantıda olduğunuz kadar saygıdeğerdir!

Plaj Modasında Unutulan Parça: Plaj Havlusu!

Plaj Modasında Unutulan Parça: Plaj Havlusu!

Bütün olarak bu nedenle doğan bir marka duydum: Havanka! Plaj tarzı artık bir hayli şahıs için oldukça ehemmiyetli bir hale geldi. Ve markalar, alışveriş merkezleri mayo- bikini- plaj giyimi için rakamsız alternatif sunmakta. İş plaj havlusuna gelince ise alternatifler yok denecek kadar az. Evrensel markalar sezonda 1-2 model plaj havlusu üretmekte ve imal adetini ise oldukça az rakamda yakalamakta. Bu nedenle rastgele bir alışveriş merkezine gittiğinizde hem sizi hudutlu model karşılamakta, hem de az adet üretildikleri için sevdiğiniz modeli bulmakta da epey zorlanmaktasınız. Bu gidişatta kalan alternatifiniz ise 30-50tl arasında değişen maliyetlerle marketlerde satılan havlular. Bu havlular ise maliyetleri indirebilmek ismine; kullanılan materyalleri başka bir deyişle pamuk oranı, su emiciliği, havlu rengi için kullanılan kimyevileri vs. olarak oldukça niteliksiz sunuluyor. Ve siz en az 1 sezon süresince her havuz-denizden çıkıp kendinizi kuruladığınız, belki birkaç sezon süresince kullandığınız plaj havlunuzda ne nitelikli imale sahip bir mahsul, ne de tarzınızı yansıtabilecek bir plaj havlusu bulabiliyorsunuz.

Bu iki temenniyi de karşılayabilmek ismine, bugüne kadar yaratılan en hoş havlu söylemi ile yeni bir marka doğdu: Havanka. Havanka ile karılaşma nedenim; birkaç sezon süresince kullanabileceğim, 2 deviremeden sonra sertleşmeyen, rengi atmayan, yumuşaklığını ve su emiciliğini gözetebilen bir havlu aramaktaydım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, mahsulü satın alıp, kullanmaya başladıktan sonra mahsul nitelik anlamında temennimin de çok üstündeydi. Almadan evvel tahlillerimde havlunun zati plaj havlularında kullanılmayan nitelikte olan penye iplikten %100 pamuk olarak üretildiğini ve havluda kullanılan tüm materyallerin sıhhate hasarlı bir yanı olmadığına dair evrakları araştırmıştım. Ancak gerçekten bu havlu ise, bugüne kadar kullandıklarımız muhtemelen kağıt ile odun sentezi olmalıydı. J

Bu arada işin en hoş kısmına henüz gelmedim. Havanka biçim itibariyle düz ya da yuvarlak değil, Havanka biçimine sahip. Peki bu biçim nereden geliyor? Yuvarlak havlular estetik ancak beden formu, şezlong ile geçimli değil; dikdörtgen havlular ise işlevsel ama estetik anlamda öbür herkesle aynı ve artık bundan sıkıldık. Burada markanın sloganı devreye giriyor: ‘Anekdot For The Ordinary!’, herkes gibi değilsen bizi al; sıradansan sıradan havlular ile yaşamına devam et.

Fiyat olarak Havanka öbür havlulardan oldukça pahalıydı; ancak öğreniyorum ki zati nitelikli olan ve yeniliği getiren her anlamda standart olanlardan her anlamda değişik olacaktır. Bu noktada marka beni havlunun yanında fiyatsız verdikleri plaj havlusu ile ikna etti diyebilirim. Plaj çantası hem biçim itibariyle çok hoş, hem oldukça hafif ve biçimi de bozulmuyor. Başka Bir Deyişle gittiğiniz tatilde, çantanın içine havluyu koyduğunuzda bagajınızda da oldukça az yer kaplıyor ve bir yerleri ezilip, büzülmüyor. Böylece plaj çantası giderinden de kurtulmuş oldum. Hatta çanta o kadar kullanışlı ve  hoş ki günlük yaşamımda dahi kullanmaya başladım.

Peki modelleri nasıl bu markanın derseniz şayet, Havanka Eternity Line ve Manifestation Line olmak üzere 2 değişik kategori de toplam 5 renk ve 10 model sunmakta. Renkler siyah, kırmızı-narçiçeği, mavi, haki yeşil ve ultra-violet mor-eflatun arası bir ton ‘den oluşuyor. Renk mevzusunda oldukça tereddüt kaldım derken, Manifestation line’ı araştırdım. Ve benim en hoşlandığım şeyi havlu üstünde uygulamışlar: Sloganlar! Mavi renk havlu üstünde ‘ Dream’, Kırmızı renk havlu üstünde ‘Sparkle’, Yeşil renk üstünde ‘Wild’, Siyah renk havlu üstünde ‘Blessed’ ve Mor renk havlu üstünde ‘Mystic’ yazıyor. Yazıların hepsine bayılarak ama aynı zamanda Eternity line- kendi tescilli desenlerine aşık olarak güç kararı verdim: Yeşil- Wild. J

Ben plaj tarzımda bir bitirici olması, hem de nitelikli hoş havlu araştırmalarım neticeyi Havanka ile tanıştım. Hem nitelik hem modelleri itibariyle şimdiden benim ‘lovemark’ım olduğunu belirtip, sizlere de bu hoş markayı gönül rahatlığıyla önerebilirim: www.havanka.com

ERP ürünleri için 2.53.00.00 sürümü kullanıma sunulmuştur

ERP ürünleri için 2.53.00.00 sürümü kullanıma sunulmuştur

 

ERP ürünleri için 2.53.00.00 sürümü kullanıma sunulmuştur. Bu sürümde yapılan düzeltme ve geliştirmeler aşağıda yer almakta olup sürüm dosyalarına ftp sitemizden erişebilirsiniz.

Önemli Uyarı :

Kurulum dosyalarında güncellemeler yapılmış olup, kurulumdan önce bu dokümanı incelemenizi rica ederiz.

Dikey çözümlerin tamamı kurulmadığında açılışta dikey çözümlerle ilgili uyarı alınabilir. Uyarı alınmaması için add-ons.ini dosyasının içerisinde istenmeyen satırların başına – (eksi) işareti konulmalıdır.

Program klasöründe bulunan add-ons.ini dosyasının içerisinde program açılırken yüklenecek çözümler seçilmektedir. Kullanmadığınız uygulamalara ait satırların başına – (eksi) işareti koyarak program açılışının daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sql 2005 ile birlikte gelen schema binding özellikli view’lar 2.14.00 sürümü ile kullanıma başlanmıştır.Muhasebe toplam tabloları yerini bu view’lara bırakmıştır. Bu sebeple SQL server 2000 sürümü kesinlikle desteklenmemektedir.

Muhasebe toplamları için yeni eklenen view : LV_FFF_DD_EMUHTOT

2.16.00.00 sürümünde bazı altyapı düzenlemeleri yapıldığından, sürümü kullanıma almadan önce verilerin yedeğinin alınmasını ve müşterileriniz için önemli olduğunu düşündüğünüz işlemleri geçiş öncesinde test etmenizi tavsiye ederiz.

Sürüme ait uyarılar bölümünü okumanız önemle rica olunur.

Yükleme işlemlerine başlamadan önce mutlaka 3. nesil lisanslama için yükleme dökümanlarını okumanızı öneririz.

Genel Uyarılar:

• Genel Tablo Yönetimi altından daha önce oluşturulmuş ve kullanılan tablolar var ise güncelle işlemi yapınız. Genel Tablo Yönetimi tablolarının güncelleme işlemini, firma güncelleme işleminden önce yapınız.

• 1.7x.xx,1.8x.xx versiyonlarından geçişlerde “Tabloları Sürüme Göre Güncelle” işlemi yapılmalıdır.

• Firmaya ait dönemler için Veri Tabanı Araçları oluşturulmalıdır.

• Güncelleme işlemi istenirse bütün firmalar için toplu olarak başlatılabilir.

• Unity Objects ve OD kullanımı mevcut ise bu sürüme uygun araçlar update edilmelidir.

• 2.00 sürümü öncesindeki sürümlerden geçiş yapan kullanıcılarımız versiyon değişimi yapmadan önce tüm ek paket ve kullanıcı arttırımlarını yüklemeli sonrasında versiyon değişimlerini yapmalı.

2.04.00.00 Versiyonundan Önceki Versiyonlardan Geçişleri İçin Uyarılar :

Veritabanı mimarisinde değişiklik yapılmıştır.Yapılan düzenlemeler doğrultusunda SEQ tabloları kullanımdan kaldırılmış, tablolar identity özelliğine dönüştürülmüştür. Tabloların identity özelliğine dönüştürülmesi işlemi Genel tablolar için Sistem İşletmenine girişte ve Genel Tablo Yönetimi Güncellenerek, Firma tabloları içinse firmalar üzerinde tabloların sürüme göre güncellenmesi işlemiyle yapılacaktır.Firma tablolarının güncellenmesi önceki versiyon geçişlerine göre biraz daha uzun sürebilir, işlemi yarıda kesmeyiniz.

2.04 versiyona geçiş işleminde IDENTITY güncelleme sırasında program haricinde eklenmiş olan INDEX ler silinebilir bu yüzden geçişten önce kullanıcılar tarafından eklenmiş olan index lerin yedeği alınarak geçiş sonrasında tekrar oluşturulmalıdır.

Geçiş öncesinde, veri tabanında SCHEMABINDING kullanılarak oluşturulmuş viewlar var ise bu viewslar silinmelidir.

Identity geçişinden sonra eski sürüm programlarla Identity geçişi yapılan veritabanına bağlantı mümkün olmayacaktır. Tüm firmalar geçilmese dahi ortak tabloların yapısı değişecek ve SEQ uzantılı tablolar silinecektir. SEQ uzantılı tabloların olmaması eski sürümlerde datanın kullanılamayacak olması anlamına gelir.

2.42.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.42.00 sürümümüz ile birlikte ürün kurulum işlemi sırasında server minimum donanım gereksinimlerini (Konfigurasyonunu) kontrol eden mekanizma geliştirilmiştir.

Geliştirilen bu mekanızma ile birlikte ürün kurulumu sırasında yükleme yapılan server için sistem ihtiyaçları dokümanlarımızda da belirttiğimiz minimum donanım gereksinimlerinin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmekte ve bilgi amaçlı uyarı verilmektedir.

2.44.00.00 / 2.45.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.44.00 sürüm öncesi eklenen cari hesap kartlarında ISPERCURR alanı NULL olması durumunda ilgili cari hesaba ait e-arşiv faturaların Form Bs’de listelenmeme sorunu ortaya çıkmaktadır.  Çözüm için; NULL olan bu kayıtların ‘0’ sıfır olarak güncellenmesi gerekir. Bu işlem için aşağıdaki örnek sorgu kullanılabilir.

UPDATE LG_500_CLCARD SET ISPERCURR=0 WHERE ISPERCURR IS NULL

2.49.00.00 sürümüne özel uyarı :

2.49.00.00 versiyonu ile birlikte ticari sistem arayüzünde “Satınalma Faturası“, “Satınalma İrsaliyesi“, “Satış Faturası” ve “Satış İrsaliyesi” formlarının görselleri ile ilgili  bir değişiklik olduğunu önemle belirtmek isteriz. Bu formların “Detaylar” tabı, bu sürümle birlikte  “Detaylar” ve “Detaylar II” olarak düzenlenmiştir. Bahsi geçen formların öndeğer hali 3 tab sayfasına sahip olacağından  “Detaylar” tabının bölünmesiyle birlikte bu tab içeriğinin bir kısmı yeni sayfaya taşınmıştır. Eğer bu formlar üzerinde uyarlamalarınız varsa bu düzenlemeden etkilenebileceğinden 2.49.00.00 setine geçiş öncesinde bu formların ayrıca ele alınıp gözden geçirilmesi gerekmektedir.

– Bu düzenlemeye yönelik veritabanı tablolarında özel bir geliştirme yapılmadığından her versiyon değişiminde gerçekleştirdiğiniz standart süreçleriniz veritabanı tabloları için yeterli olacaktır.

ERP 2.53.00.00 Sürümü :

altaltaltaltalt

Kayıt Nr Ürün Tanım ve Açıklama 1 WINERP-71286 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi Aynı Malzeme İçerisinde Farklı Varyantlar Arasında Malzeme Virmanı Yapılabilmelidir. Malzeme içerisindeki varyantlar arasında, varyant bazında malzeme virmanın yapılması sağlanmıştır. 2 WINERP-69139 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzeme Sınıfları Malzeme Sınıfı Tanımlı Fiyat Kartında Yapılan Değişiklik Alt Malzemeleride Etkilemelidir. Malzeme sınıfının fiyat kartında fiyat değiştirme limiti alanlarında değişiklik yapıldığında malzeme sınıfına bağlı malzemelerin fiyat kartlarındaki fiyat değiştirme limiti alanları güncellenmiyordu, güncellenmesi sağlanmıştır. 3 WINERP-10052 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Malzeme kartları F9 sipariş hareketleri penceresinde proje kodu listelensin ve filtre verilebilsin. Malzeme kartları ekranında F9 menü ile erişilen “Sipariş Hareketleri” ekranında proje kodunun listelenmesi ve filtre olarak verilebilmesi sağlandı. 4 WINERP-65574 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Üretim Emri F9-Planlanan Seri/Lot Girişi Penceresinde Rezerve Edilen Seri/ Lotların Hangi Üretim Emri İçin Rezerve Edildiği Takip Edilebilmeli.Ya Da Raporlanabilmeli Malzeme kartları sağ tuş Lot / Seri Numaraları penceresinde ilgili Seri veya Lot’un üzerinden ulaşılan hareketleri seçeneği ile açılan “Seri/Lot İşlemleri Özeti” ekranı hareketler tabına Ü.Emri Rezerve ve Ü.Emri No kolonları eklenmiştir. Üretim emri ile rezerve edilen satırların da gösterilmesi sağlanmıştır. 5 WINERP-68349 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Malzeme Kartı İçerisindeki Açıklama 2 Alanında da Yabancı Dil Girişi Yapılabilmelidir Malzeme kartı içerisinde yer alan Açıklama 2 ve Açıklama 3 alanlarına yabancı dilde veri girişinin yapılabilmesi sağlanmıştır. 6 WINERP-74390 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Malzeme Kartı Üzerinden Ulaşılan Planlı Hareketler Takibi Ekranında Siparişin Statüsüne Göre (Öneri, Sevkedilebilir) Filtreleme Yapılabilmeli. Malzeme kartı üzerinden erişilen planlı hareketler takibi penceresi filtre seçeneklerine “Sipariş Statüsü=Öneri/Sevkedilemez/Sevkedilebilir” filtresi eklendi. 7 WINERP-75051 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Varyantlı Bir Malzemeye Ait Ek Malzeme Kartında İlgili Malzemenin Varyantı Seçilebilmeli. Varyantlı bir malzemeye ait ek malzeme kartında ilgili malzemenin varyantının seçilebilmesi için malzeme (sınıfı) bölümüne V.Kodu ve V.Açıklaması alanları eklenmiştir. LG_FFF_PRCARDS tablosuna VARIANTREF alanı eklenmiştir. 8 WINERP-75175 TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Malzemeler Malzeme Kartında “Müşteriler / Tedarikçiler” Tabındaki “Sipariş Oranı” Her Satır İçin Öndeğer 100 Gelmeli. Malzeme kartları Müşteriler/Tedarikçiler” tabında Tip bilgisinin “Cari Hasaba Göre”, Türü bilgisini de “Tedarikçi” olarak seçildiği durumlarda Sipariş Oranı(%) kolonundaki değerin, her yeni eklenen satırda varsayılan değer olarak 100 gelmesi sağlanmıştır. 9 WINERP-46138 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Ana Kayıtlar – Marka Tanımları e-Fatura Uygulaması Kapsamında, e-Fatura İle İlgili Ek Vergi Evrensel Kodlarına Eklemeler Yapılmalı. Ek vergi evrensel kodları güncellendi. 10 WINERP-47745 TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Hareketler – Hızlı Üretim Fişleri Hızlı Üretim Fiş Oluşturulduğunda Oluşan Sarf Fişi ve Üretimden Giriş Fişlerine Hızlı Üretim Fişi Başlığında Girilen Özel Kod Gelsin. Hızlı üretim fişi başlığında girilmiş olan özel kodun hızlı üretim işlemi sonucu oluşan malzeme fişlerine getirilmesi sağlanmıştır. 11 WINERP-72720 TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Hareketler – Hızlı Üretim Fişleri Hızlı Üretim Fişi Kilitlendiğinde Bağlı Malzeme Fişleri De Kilitlenmelidir Hızlı üretim fişleri kilitlendiğinde bağlı malzeme fişlerininde kilitlenmesi sağlanmıştır. 12 WINERP-49217 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  Hareketler – Maliyet Dağıtım Fişleri Maliyet Dağıtım Fişi Muhasebeleştirilirken Fiş Numarası Oluşan Mahsup Satırında Açıklama Olarak Yazılmalı. Maliyet Dağıtım ve Satış Provizyon dağıtım fişleri muhasebeleştirilirken, dağıtımı yapılan hizmet faturalarının fiş no bilgisinin mahsup fişi satırlarına açıklama olarak yansıması sağlanmıştır.Bu kapsamda muhasebeleştirme filtre ekranında yer alan “Muhasebe Fişi Satır Açıklaması” filtresine “Kaynak Fiş Numarası” seçeneği eklenmiştir. 13 WINERP-46911 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Malzeme Yönetimi
  İşlemler – Ambar Sayımı Ambar Sayımı Maliyet Türü Filtrelerine Son Satınalma Fiyatı(Net) ve Son Satış Fiyatı(Net) Seçenekleri Eklenmeli Ambar sayımı maliyet türü filtrelerine Son Satınalma Fiyatı (Net) ve Son Satış Fiyatı (Net) seçenekleri eklenmiştir. 14 WINERP-12894  

GO3

 

Malzeme Yönetimi
  Kayıt ve Atama Listeleri – Muhasebe Hesabı Atamaları Listesi Go3 Ürününde Stok Raporları Altında Dökümler Bölümüne Muhasebe Hesabı Atamaları Listesi Raporu Eklenmeli. Go3 ürününde stok raporları dökümler bölümüne “Muhasebe Hesabı Atamaları Listesi” raporu eklenmiştir. 15 WINERP-30000 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Kalite Kontrol
  Ana Kayıtlar – Kalite Kontrol Kriter Setleri Fiş İçerisinden Erişilen Kalite Kontrol Değerleri Girişi Ekranında Not/Açıklama Kolonu Olmalı. Fiş içerisinde F9 menü üzerinden erişilen “Kalite Kontrol Değer Girişi” ekranına Açıklama adı altında yeni bir sütun eklendi. 16 WINERP-65583 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  Ana Kayıtlar – Operasyonlar Operasyon Koşul Tanımında Malzeme Özel Kodları Eklensin.(Operasyon Koşul Tanımında Malzeme Seçimi İçin Malzeme Browserı Açılsın, Reçete Kodu Seçilsin, Varyant Seçilsin) Operasyon koşul tanımlarına üretim emirlerinde seçilen ana ürünün veya operasyona giren ana ürünün malzeme özel koduna göre uygun operasyon satırının ve iş istasyonun belirlebilmesi için koşul formüllerine özel kodu seçenekleri eklenmiştir. Eklenen formül koşul seçenekleri şunlardır; “P17 Ana Ürün Özel Kodu,  P18 Ana Ürün Özel Kodu 2, P19 Ana Ürün Özel Kodu 3 , P20 Ana Ürün Özel Kodu 4,  P21 Ana Ürün Özel Kodu 5 , P22 Operasyona Giren Ana Ürün Özel Kodu, P23 Operasyona Giren Ana Ürün Özel Kodu 2, P24 Operasyona Giren Ana Ürün Özel Kodu 3,  P25 Operasyona Giren Ana Ürün Özel Kodu 4,  P26 Operasyona Giren Ana Ürün Özel Kodu 5 “ 17 WINERP-35271 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  Ana Kayıtlar – Ürün Reçeteleri Ürün Reçete Satırlarındaki “Alternatif Malzeme Kullanımı” seçeneğinin Öndeğeri Belirlenebilmeli Ürün reçete satırlarındaki “Alternatif Malzeme Kullanımı” seçeneğinin öndeğerinin tanımlanabilmesi amacıyla Üretim Tanımları parametrelerine “Reçete Satırlarında Alternatif Malzeme Kullanımı” parametresi eklenmiştir. 18 WINERP-65555 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  Ana Kayıtlar – Ürün Reçeteleri Rotasız Reçete Kaydedilirken Reçete Detayları Tabında Süreleri Üretimde Kullan Ve İş İstasyonu Seçimi Yapılması İle İlgili Uyarı Mesajı Vermeli. Rotasız reçete kaydedilirken reçete detayları tabında yer alan ‘Süreleri Üretimde Kullan’ , ‘Miktar Bağımlı/Bağımsız Süre’ ,’İş İstasyonunu Üretimde Kullan’ ve ‘İş İstasyonu’ alanları boş bırakılmışsa uyarı verilmesi sağlanmıştır. 19 WINERP-72718 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  Ana Kayıtlar – Ürün Reçeteleri Ürün Reçete Ağacı Excele Aktarıldığında Alanlar Seviye/Kod/Açıklama/Açıklama2/Miktar/Birim Gibi Liste Olarak Aktarılmalıdır. Ürün reçete ağacı ekranına malzeme açıklama 2 alanı ve seviye alanı eklenmiştir. Ağaç ekranı sol alt kısmında bulunan excel butonu ile excele gönderilebilmesi sağlanmıştır. 20 WINERP-73122 Tigerenterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  Ana Kayıtlar – Ürün Reçeteleri Fason Üretim Reçetelerinde Ek Ürün Ve Yan Ürün Girişi Yapılabilmeli. Fason üretim reçetelerinde satır tiplerine ek ürün ve yan ürün seçenekleri eklenmiştir. 21 WINERP-13402 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  İşlemler – Toplu Standart Reçete Maliyeti Hesaplama Toplu Standart Reçete Maliyeti İşleminde Onaylı / Onaysız Maliyet Periyotları Seçilebilsin Toplu standart reçete maliyeti hesaplama işleminde onaylı maliyet periyodlarının da seçilerek işlem yapılabilmesi sağlanmıştır. 22 WINERP-74569 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  İşlemler – * Ürün Konfigüratörü Sihirbaz Ekranında Konfigürasyon Başlık Bilgisinde Üretim Reçetesi Satırı Satır Açıklaması Gelmelidir. Ürün konfigüratörü sihirbaz ekranında konfigürasyon başlık bilgisinde üretim reçetesi satırı, satır açıklamasının gelmesi sağlanmıştır. 23 WINERP-74571 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Tanımları
  İşlemler – * Reçete Satırlarında Bulunan Mühendislik Checkboxı İşaretli Değilse İlgili Satır Ürün Konfigüratörü Sihirbaz Ekranına Gelmemelidir. Reçete satırlarında bulunan mühendislik checkbox işaretli değil ise ilgili satır ürün konfigüratörü sihirbaz ekranına gelmemesi sağlandı. 24 WINERP-75572 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  Hareketler – Üretim Emirleri Satış Siparişi Üzerinden Üretim Emri Oluşturma İşleminde Daha Önce Açılan Üretim Emirleri Varsa İlgili Üretim Emirlerinin Kalan Miktarları Kadar Üretim Emri Oluşturulmalıdır Satış siparişi üzerinden üretim emri oluşurulurken ilgili sipariş ile ilişkili üretimlerin plananan veya gerçekleşen miktarlarına göre üretim emri oluşturulabilmesi sağlanmıştır. Satış Siparişi Üzerinden Üretim Emri Oluşturma İşlemi penceresine ‘Karşılama Miktarı : Planlanan Miktarı Düş / Gerçekleşen Miktarı Düş ‘ alanı eklenmiştir. Oluşturma işlemi öndeğeri için üretim kontrol parametrelerine ‘ Siparişten Üretim Emri Oluşturmada Kullanılacak Karşılama Miktarı : Gerçekleşen Miktarı Düş / Planlanan Miktarı Düş ‘ parametresi eklenmiştir. 25 WINERP-65575 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  Hareketler – İş Emirleri Üretim Emrine Bağlanan Yeni İş Emrinin Kullanıcı Tarafından Eklenip Eklenmediği Görüntülenebilmeli. İş emirleri browserı alanlarına ‘Kayıt Tipi : Hesaplama / Kullanıcı ‘ alanı eklenmiştir. 26 WINERP-73146 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  İşlemler – Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyeti Hesaplama Gerçekleşen Maliyet Hesaplama İşlemi Sonucunda Gelen Tamamlanmıştır Ekranında Süre Alanında Süre Birimi de Yazmalıdır. Üretim Emri Maliyeti Hesaplama işlemi tamamlandığında gelen ekranda dakika birimi bazında süre bilgisi yazılması sağlanmıştır. 27 WINERP-75150 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  İşlemler – Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyeti Hesaplama Reçete Maliyeti Hesaplama İşleminde Yarı Mamuller Patlatılarak En Alt Seviyeye Kadar Olan Malzemelerin Maliyeti Hesaplanabilmelidir. Standart Reçete Maliyeti Hesaplama ve Toplu Hesaplama ekranlarına Girdi Maliyet Türü : Malzeme Maliyeti / Standart Reçete Maliyeti Alanları Eklenmiştir.Standart Reçete Maliyeti seçilirek hesaplama çalıştırıldığında reçete girdi satırlarında ki kayıtlı alt reçeteleri olan satırlar patlatılarak maliyet ekranına en alt seviyedeki malzeme miktarları getirilerek maliyetler hesaplanmaktadır. 28 WINERP-75152 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  İşlemler – Toplu Gerçekleşen Üretim Emri Maliyeti Hesaplama Reçete Maliyeti Hesaplama İşleminde Maliyetlendirme Türü Alanına Belirli Tarih Aralığında ki En Yüksek ve En Düşük Fiyat Seçenekleri Eklenmelidir. Reçete maliyeti hesaplama işlemi maliyetlendirme türü alanına ‘En Yüksek Temin Fiyatı’ ve ‘En Düşük Temin Fiyatı’ seçenekleri eklenmiştir. Verilecek başlangıç ve bitiş tarihi arasındaki ‘En Yüksek Temin Fiyatı’ veya ‘En Düşük Temin Fiyatı’ dikkate alınarak maliyetler hesaplanmaktadır. 29 WINERP-73027 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Üretim Kontrol
  İşlemler – Toplu Malzeme Temini Malzeme Temini Yapıldığında Oluşan Satınalma Sipariş ve Emri Tarihi Günün Tarihi Olarak Gelmelidir. Malzeme temini yapılırken oluşacak satınalma emri ve siparişi tarihlerinin günün tarihimi yoksa malzeme kartında tanımlanan tedarikçi süresi dikkate alarak mı oluşacağı parametreye bağlanmıştır.”Üretim Kontrol ParametreleriMalzeme Temini Sonucunda Oluşacak Satınalma Emri ve Siparişleri Günün Tarihi Gelsin[Evet,Hayır]”. 30 WINTLS-6873 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

ERP XML Banka Fişleri Üzerinde Yaz Excel Yapıldığında Excel Dosyası *Xls olarak açılıyor. *Xlsx Olarakta Seçenek Gelmesi İsteniyor. Fişler üzerinde F9-Yaz işlemi Excel foratında yapılmak istendiğinde uzantı oalrak sadece .xls olarak geliyordu,yeni düzenleme ile kullanıcının .xlsx uzantıyı da seçebilmesi sağlandı. 31 WINERP-63801 TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Maliyet Muhasebesi
  Ana Kayıtlar – Maliyet Yerleri Maliyet Yeri Dağıtım Oranı 8 Digit Girilebilmeli Maliyet yeri tanımlarında yer alan dağıtım oranı alanına 8 Digit veri (0,123456) girilebilmesi sağlanmıştır. 32 WINERP-75026 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Talep Yönetimi
  Hareketler – Talep Fişleri Talep Fişlerinde Malzeme Kartında Seçilmiş Olan Ödeme Planı Satıra Gelmeli. Talep fişlerinde, Malzeme Kartında seçilmiş olan ‘Ödeme Şekli’nin satır Ödeme Planı alanına gelmesi sağlanmıştır. 33 WINERP-75578 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Talep Yönetimi
  Hareketler – Talep Fişleri Cari Hesap Kartında Seçili Olan Döviz Türü Talep Fişi İçerisinde Cari Seçimi Yapıldığında Otomatik Gelmeli. Talep fiş satırında işlem dövizli cari hesap kartı seçildiğinde ‘Fiyatlandırma Dövizi Güncellenecektir.’ uyarısı eklenmiştir. Bu uyarıya “Tamam” denildiğinde satırdaki döviz türünün değişmesi sağlanmıştır. 34 WINERP-72788 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Talep Yönetimi
  İşlemler – Toplu Talep Karşılama Talep Karşılamada Negatif Miktar Kontrolü Go3 Ürününde de Olmalı Go3 ürünü talep karşılama ve toplu talep karşılama ekranlarında işlem yapılırken negatif seviyeye düşen miktarın eklenip eklenilmemesi ile ilgili uyarı mesajı verilmesi sağlandı. 35 WINERP-73374 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satınalma
  Hareketler – Alım Faturaları Satınalma Faturası Üzerinden Satış Faturası Oluşturulduğunda Satınalma Faturasında Girilmiş Olan İndirimler Satış Faturasına Gelmelidir. Satınalma faturası üzerinden satış faturası oluşturulduğunda satınalma faturasında girilmiş olan indirim ve masrafların satış faturasına gelmesi sağlanmıştır. 36 WINERP-58527 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satınalma
  İşlemler – Toplu Faturalama Satınalma Siparişleri İçin Toplu Sipariş Onaylama Özelliği Eklenmelidir. Satınalma modülü işlemler menüsü altına “Toplu Sipariş Onaylama” seçeneği eklendi. 37 WINERP-43730 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Ana Kayıtlar – Malzeme (Sınıfı) Satış Fiyatları Satış Siparişi Üzerinden Karşı Sipariş Oluşturulduğunda Verilen Siparişe Tanımlı Alış Fiyatı Otomatik Gelmeli. Satış/ Satınalma siparişi üzerinden karşı sipariş oluşturulduğunda verilen/ alınan siparişe tanımlı Alış/ Satış fiyatının otomatik gelmesi sağlanmıştır. 38 WINERP-69231 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Ana Kayıtlar – Malzeme (Sınıfı) Satış Fiyatları Malzeme (Sınıfı) Satış Fiyatı Tanımında Hareket Özel Kodu Filtre Olarak Belirtilebilmelidir. Malzeme ve hizmet fiyat kartları tanımlarında hareket özel kodu seçimi yapılabilmesi sağlandı. 39 WINERP-14570  

GO3

 

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Alınan Siparişler GO3 Ürününde Sipariş Fişleri Browserına Dövizli Tutar Kolonu Eklenmeli. GO 3 ürünü sipariş ekranına “Dövizli Tutar” kolonu eklendi. 40 WINERP-50966 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Alınan Siparişler Sipariş Sevkinde Miktar Kontrolü Yapılırken Belirli Bir Tolerans Tanımlanabilmeli Malzeme ve malzeme sınıfında market tabına, varyantlar kartlarında diğer tabına “Sipariş Tolerans (Artı) Oranı” satınalma ve satış alanları eklenmiştir.”Sipariş Sevkinde Miktar Kontrolü” parametresi evet iken tanımlanan tolerans oranları gerçerli olmaktadır. 41 WINERP-63850 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Alınan Siparişler Onaylanmış Siparişler Faturalanma İşleminde Fiyat Değiştirme Limit Kontrolü Yapmamalıdır. Onaylanmış sipariş üzerinden faturalama işleminde tutar değişikliği yapılmadığı durumda fiyat değiştirme limit kontrolü yapılmaması sağlandı. 42 WINERP-66261 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Alınan Siparişler Sipariş Form Tasarımı Standart Alanlarında Mal Üzerinden İndirimler Alanı Yer Almalı Sipariş form tasarımı standart alanları arasına “Mal Üzerinden İndirimler” alanı eklendi. 43 WINERP-72618 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Alınan Siparişler Siparişin Statüsü Sevkedilemez Konumdayken Yazdırılmamalı Ya Da Parametreye Bağlanmalı Satış ve Satınalma parametrelerine ayrı ayrı olmak üzere “Sevkedilemez Sipariş Basımı=Evet/Hayır” parametresi eklendi. 44 WINERP-25631 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış İrsaliyeleri Ordcalc Fonksiyonunda Deld Filtresi İçin Tarih Aralığı Verilebilmelidir. OrdCalc, OrdCalc2 ve OrdCalcList fonksiyonlarında Filtre Detayı kısmına DELD1= Teslim Başlangıç Tarihi ve DELD2 = Teslim Bitiş Tarihi  filtreleri eklenerek tarih aralığı verilebilmesi sağlanmıştır. 45 WINERP-40193 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Faturada Birim Fiyat Alanında Son Satış Fiyatı Seçildiğinde Döviz Bilgisi De Görülüp Aktarılabilsin Birim fiyat alanında üç noktaya basılarak açılan malzeme/hizmet hareketleri ekranına “İD,İD Birim Fyat ve İD Birim Fiyat (Net) alanları eklendi. 46 WINERP-40348 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Satış Dağıtım Parametreleri Öndeğerlerinde Fatura Satırları Ve Detaylardaki Kdv Muafiyet Sebebi Öndeğer Belirtilebilmelidir e-Fatura ve e-Arşiv türündeki faturalar için fatura satırları ve detaylardaki kdv muafiyet sebeplerinin öndeğer olarak belirtilebilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda Satış Dağıtım parametrelerine ‘e-Fatura KDV Muafiyet Sebebi Kod Öndeğeri,e-Fatura KDV Muafiyet Sebebi Açıklama Öndeğeri ,e-Arşiv KDV Muafiyet Sebebi Kod Öndeğeri ,e-Arşiv KDV Muafiyet Sebebi Açıklama Öndeğeri ‘ parametreleri eklenmiştir. 47 WINERP-40461 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Fiş Browser Filtrelerine e-Fatura Kullanıcısı Olan Cari Hesapların Filtrelenebilmesi İçin “e-Fatura Kullanıcısı Olanlar/Olmayanlar/Hepsi” Filtreleri Eklenmeli Sipariş,irsaliye ve fatura ekranları filtrelerine “e-Fatura kullanıcısı=Hepsi/Olanlar/Olmayanlar” filtresi eklendi. 48 WINERP-41150 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları e-Fatura Uygulamasında Yollanan Ve Red Yanıtı Alan Faturalar ERP Tarafına Kayıt Edildiğinde Kırmızı Renkte Görünmeli. e-Fatura uygulaması kapsamında reddedildi statüsündeki faturaların browserlarda kırmızı renkte listelenmesi sağlanmıştır. 49 WINERP-41809 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları GO3 “Alış Ve Satış Faturaları” Browser Filtrelerinde De “Fatura Durumu:Gerçek/Öneri” Filtresi Olmalı. Go3 ürününde satış faturaları ve satınalma faturaları ekranlarında filtre seçeneklerine “Fatura Durumu=Öneri/Gerçek” filtresi eklendi. 50 WINERP-43254 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Go3 Ürününde Toptan Satış Faturasının Satırındaki Sipariş Hareketlerini Aktar İşleminde Açılan Filtre Penceresinde Ticari İşlem Grubuna Göre Filtreleme Yapılabilmeli. Fatura satırları sağ tuş (f9) menüde yer alan ‘Sipariş Hareketi Aktar’ işlemi filtre seçeneklerine “Ticari İşlem Grubu” filtresi eklenmiştir. 51 WINERP-49353 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Fiyat Farkı Faturalarına Seri No Alanı Eklenmeli. Fiyat Farkı Faturalarına “Seri No” alanı eklendi. 52 WINERP-52683 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Proforma Fatura Faturalandığında Saat Bilgisi Güncellenmeli Proforma fatura faturalandığında ‘Saat Bilgisi’ nin güncellenmesi sağlanmıştır. 53 WINERP-58827 LogoStart Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları “Satış Birim Fiyatı Son SatınAlma Fiyatının Altına Düşerse” Parametresi Logostart Ürününde De Olmalıdır LogoStart ürünündeki Fatura parametrelerine “Satış Birim Fiyatı Son Satınalma Fiyatının Altına Düşerse (Fatura)” ve “Satış Birim Fiyatı Tanımlı Satınalma Fiyatının Altına Düşerse (Fatura)” seçenekleri eklenmiştir. 54 WINERP-59504 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Malzeme Kod Veya Grup Koduna Göre Birleştirilen Satırların Kaç Tane Olduğunu Formlarda Görebilmek Adına Tasarımlara ‘Birleştirme Satır Sayısı’ Adı Altında Standard Alan Eklenmesi İsteniyor. Parametrelerde fiş satırları koda göre veya grup koduna göre birleştirilecek seçili olduğunda satır sayılarının görülebilmesi için satış ve satınalma fişlerinde sipariş, irsaliye ve fatura formları standart alanlara “Birleştirme Satır Sayısı” alanı eklenmiştir. 55 WINERP-72337 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Fatura Satır Üzerinde F9 Menüden Ulaşına Maliyetler Ekranındaki % Kolonu Ondalıklı Değer Göstermeli. Fatura satır üzerinde F9 menüden ulaşına Maliyetler ekranındaki % kolonunun ondalıklı değer göstermesi sağlanmıştır. 56 WINERP-74603 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları Toplu Faturalama İşlemi İle Fatura Oluşturulduğunda Faturanın Tarihinin İrsaliyenin Tarihi İle Aynı Olması Sağlanmalı. Toplu faturalama işlemi filtre seçeneklerine “Fatura Tarihi, İrsaliye Tarihi ile Aynı Olsun” filtresi eklenmiştir. Bu filtre “Faturalama Şekli : Birebir Faturalama” olduğu zaman çalışmaktadır. 57 WINERP-74845 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları 3065 Sayılı Kanun Kapsamında İkinci El Motorlu Taşıt Satışında Ticari İşlem Grubuna Bağlı Olarak Satış Faturasında Kdv Matrahının Hesaplanması İle İlgili Geliştirme Yapılmalı. 3065 sayılı kanun kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz satışında, satış faturasında kdv matrahının hesaplanabilmesi için ticari işlem grubu seçeneklerine “7104 Sayılı Kanuna Göre KDV Düzenleme” seçeneği eklenmiştir. 58 WINERP-75741 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları e-Fatura ve e-İhracat faturası kapsamında GİB’e Gönderilecek Statüsü Dışındaki Statülerdeki tüm e-fatura türlerinde fatura hesaplamasını etkilemeyecek alanlara veri girişine izin verilmeli. Statüsü değişmiş e-Arşiv , e-Arşiv internet ve e-Fatura türündeki faturalara değiştirle girildiğinde fatura satırları hareket özel kodu bir ve iki alanları, fatura başlık ve satır tanımlı alanları ve satış elemanı kodu alanının değiştirilebilmesi sağlanmıştır. 59 WINERP-76195 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları e-Fatura Ve e-Arşiv Fatura Kısmi İstisna Muafiyet Kodları Güncellenmelidir e-Fatura ve e-Arşiv uygulaması kapsamında Kısmi İstisna Muafiyet Kodlarına 242 kodlu istisna eklenmiş 218 kodlu istisnanın açıklaması güncellenmiştir. 60 WINERP-76197 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Satış Faturaları e-Fatura Ve e-Arşiv Fatura Tam İstisna Muafiyet Kodlarına, 333-334 Eklenmeli. e-Fatura ve e-Arşiv uygulaması kapsamında Tam İstisna Muafiyet Kodlarına 333 ve 334 kodlu istisnalar eklenmiştir. 61 WINERP-69158 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Paketleme Fişleri Paketleme Fişlerinde Paket Ekle Denildiğinde Birden Fazla Paket Seçilebilmelidir. Paketleme fişlerinde paket ekle işleminde birden fazla paket seçilebilmesi sağlanmıştır. 62 WINERP-69850 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Hareketler – Paketleme Fişleri Paketleme Fişleri İçerisindeki Paketlenen Fişler Seçeneğine Dağıtım Emirleri De Eklenmeli. Dağıtım emirlerinin paketlenmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda Dağıtım emri f9 seçeneklerine “Paketle”, paketleme fişlerinde fiş türü seçeneklerine dağıtım emri seçeneği eklenmiştir.
Not:Dağıtım emri sevkediliyor ve sevk edildi durumunda iken paketleme işlemi yapılabilmektedir. 63 WINERP-20138 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Satış Teklif Yönetimi – Müşteriler/Gruplar Satış teklif yönetiminde müşteriler de ilgili kişi e-mail adresi karakter sayısı cari hesap kartındaki mail adres alanı kadar olmalı Satış teklif yönetimi ‘Müşteri’ tanımlarındaki ilgili kişiye ait e-mail adresi karakter sayısı 250 olarak düzenlenmiştir. 64 WINERP-42772 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Fatura Raporları – Satış Faturaları Dökümü Satış Faturaları Dökümü Raporu Filtrelerine Fiyat Farkı Faturalarının Hangisinin (Artılacak mı /Azaltılacak mı) Seçileceğini Belirten Filtre Eklenmeli Satınalma ve Satış faturaları dökümü rapor filtrelerine “Fiyat Farkı Faturaları : Hepsi/Arttırılacak/Azaltılacak ” filtre seçeneği eklenmiştir. 65 WINERP-31111 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Satış ve Dağıtım
  Fatura Raporları – Satışlar Tablosu Satışlar Tablosunda ve Alımlar Tablosunda Ticari İşlem Grubu Filtresi Kullanılabilmeli. Satış Tablosu ve Alımlar Tablosu raporlarına “Ticari İşlem Grubu” filtresi eklendi. 66 WINERP-19671 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri EXV (ExWharehouse) Olarak Teslim Şekli Seçip Ayrıca Navlun+Sigorta Tutarı Girilebilsin. İhracat operasyon fişlerinde teslim şekli; EXV (ExWharehouse) olarak seçildiğinde Navlun ve Sigorta satırlarında Yüzde (%) ve Tutar girilebilmesi sağlanmıştır. 67 WINERP-66144 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri İhracat e-Fatura Uygulaması Kapsamında, İhracat Operasyon Fiş Browserına, İhracat Operasyon Fişi/ İhracat Bilgileri Tabında Bulunan ‘Dosya Referans No’ Bilgisi Gelmeli. İhracat operasyon fiş browserına, ‘Dosya Referans No’ alanı eklenmiştir. 68 WINERP-66191 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri İhracat e-Fatura Uygulaması Kapsamında, İhracat Operasyon Fişinde, Satır Bazında Rejim Şekli Girilebilmeli. İhracat operasyon fişinde satır bazında rejim şekli girilebilmesi sağlanmıştır. 69 WINERP-74691 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri İhracat İşlemlerinde Satırda Kap Adetleri Otomatik Dolmalıdır. İhracat işlemlerinde, seçilen lotlu malzeme için satırda kaç farklı lot seçildiyse lot adedi kadar satırda kap adetlerinin otomatik gelmesi sağlanmıştır. 70 WINERP-74839  

GO3

 

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri Go 3 Ürününde De İhracat Operasyon Fişleri Browserına G.Ç.B. Tarihi Ve İntaç Tarihi Kolon Olarak Eklenmek İsteniyor. İhracat operasyon fişleri browserına “GÇB Tarihi” ve “İntaç Tarihi” kolonları eklenmiştir. 71 WINERP-75571 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

İhracat
  Hareketler – İhracat Operasyon Fişleri İhracat Operasyon Fişleri Varış Ülke Tipi Alanlarına “Serbest Ülkeler” Seçeneği Eklenmelidir. İhracat ve ithalat operasyon fişleri çıkış ülke tipi seçenekleri arasına “Serbest Ülkeler” eklendi. 72 WINERP-67627 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – * Cari hesap kartında T.C.Kimlik numarası Iran mevzuatına göre 15 karaktere kadar girilebilmeli. İran mevzuatı kullanan firmalarda cari hesap kartında bulunan T.C kimlik no alanının maksimum karakter sayısı 15’e çıkarıldı. 73 WINERP-12884 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Banka Kartları BnAcInfo foksiyonuna return type olarak IBAN Numarası da eklensin. BnAcInfo fonksiyonu “Parametreler – ReturnType” kısmına “10 – IBAN” eklenmiştir. 74 WINERP-74880 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Banka Kartları Banka Hesapları Browserında Banka Hesaplarının Kredi Kartı Bloke Bakiyeside Listelenmeli. Banka hesapları ekranına “Kredi Kartı Bloke” ve “Firma Kredi Kartı Bloke” hesaplarının bakiyelerinin görüntülenmesi sağlandı. 75 WINERP-75230 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Banka Kartları Banka Fişlerinde Yetki Kodu Tanımı Olan Kullanıcılarda Banka Hesapları Üzerinden “Hareketler” Denildiğinde Sadece Yetki Kodu Olan Banka Fişleri Listelenmelidir. Banka Fişlerinde ‘Yetki Kodu’ tanımı olan kullanıcılarda banka hesapları üzerinden “Hareketler” denildiğinde sadece yetki kodu olan banka fişleri listelenmesi sağlanmıştır. 76 WINERP-12937 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Cari Hesap Kartları CLINFO fonksiyonunda T.C.Kimlik numarası getirilebilsin. ClInfo fonksiyonu “Parametreler – ReturnType” kısmına “36 – T.C.Kimlik No” eklenmiştir. 77 WINERP-65096 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Cari Hesap Kartları Cari Hesap Kartı İçindeki Vergi Dairesi Bilgisi Serbest Girişinde Büyük Harf Kontrolü Olmamalı Küçük Harf Girişine İzin Verilmeli Cari hesap kartı içindeki vergi dairesi bilgisi serbest girişinde büyük harf kontrolü kaldırılmıştır. 78 WINERP-75130 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Cari Hesap Kartları Cari Hesap Kartı Üzerinden Ulaşılan Haraketler Browserda Türe Göre Sıralama Yapılması İsteniyor. Cari hesap kartı üzerinden erişilen hareketler ekranı ve cari hesap hareketleri ekranlarında tür kolonuna göre sıralama yapılabilmesi sağlanmıştır. 79 WINERP-8168 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ana Kayıtlar – Çek/Senet Kartları Senet Form Tasarımına “Tanzim Tarihi” Standart Alan Olarak Eklenmelidir. Senet kartları form tasarımında standart alanlar içerisine “Tanzim Tarihi” alanı eklendi. 80 WINERP-40322 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Hareketler – Banka Fişleri Banka Kredi Taksit Ödemesi Sonrası Oluşan Banka İşlem Fişine “Değiştir” Komutu İle Girildiğinde Satır Açıklaması Değiştirilebilmeli. Banka Kredilerine bağlı oluşan banka fişlerine değiştirler girildiğinde ‘Satır Belge No , Satır Açıklama , Satır Hareket Özel Kodu, Satır Banka Takip No’ alanlarının değiştirilebilmesi sağlanmıştır. 81 WINERP-75236 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Hareketler – Cari Hesap Fişleri Cari Hesap Virman Fişlerine Saat Bilgisi Eklenmeli. Cari hesap fişlerinde (Nakit tahsilat/ödeme, Borç/Alacak Dekontu, Virman,Kur Farkı, Özel Fiş, Açılış) başlık alanına saat bilgisi eklenmiştir. 82 WINERP-44065 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Hareketler – Cari Hesap Hareketleri Muhasebe Fişlerinden Girilen Hesap Türü Cari Hesap Olan İşlemleri Cari Hesap Hareketleri Penceresine Nakit Tahsilat/Ödeme Olarak Yansımaktadır. Cari Hesap Hareketleri Penceresinde Bu İşlemlerin Muhasebe Fişlerinden Geldiğini Gösteren Bir Ayırım Olmalı. Muhasebe fişlerinden girilen ‘Hesap Türü = Cari Hesap’ olan işlemlerin Cari Hesap Hareketleri penceresine “Nakit Tahsilat/Ödeme (Mahsup Fişi)” olarak yansıması sağlanmıştır. 83 WINERP-9333 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Hareketler – Teminat Bordroları Teminat bordro browser ında filtre seçeneklerinde cari hesap kodu filtresi tanımlanabilmeli. Teminat Bordro ekranında filtre seçeneklerine “Cari Hesap Kodu” filtresi eklenmiştir. 84 WINERP-27207 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Hareketler – Teminat Bordroları Teminat Bordroları Penceresinde CTRL+F ile Arama Yapıldığında Cari Ünvan Bilgileride Arama Yapılabilmeli. Teminat Bordroları penceresinde CTRL+F ile arama seçeneklerine Cari Hesap ile ilgili alanlar eklenmiştir. 85 WINERP-58018 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ödeme/Tahsilat Raporları – Borç Takip Raporu Borç Takip Raporunda Kapanmış Hareketler Listelenecek/Listelenmeyecek Filtresi Eklenerek Sadece Kapanmamış Hareketlerin Listelenmesi Sağlanabilmeli. Borç Takip Raporu filtre seçeneklerine “Kapanma Durumu=Hepsi/Kapanmışlar/Kapanmamışlar” fitresi eklendi.Borç takip ekranı kapama durumu dikkate alınarak filtreleme yapılmaktadır. 86 WINERP-25864 GO3

TigerPlus

Tiger3

TigerEnterprise

Tiger3Enterprise

Finans
  Ödeme/Tahsilat Raporları – Detaylı

e-Fatura ve e-Arşiv Simge Farklılığı Şartnameyi

e-Fatura ve e-Arşiv Simge Farklılığı Şartnameyi

Kazanç Yöneti Başkanlığı tarafından 18.09.2018 tarihinde yayınlanan yeni şartname ile e-Belge görüntülerinde kullanılan Kazanç Yöneti Başkanlığı logosu Bakanlığın isminin “T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı”olarak değişmesi sebebiyle Kazanç Yöneti Başkanlığı’nca değiştirilmiştir. Bu nedenle fatura görselleriniz için ; Standart general.form kullanılıyorsa, connect.sys aktüelleme illüzyonistinin çalıştırılması, Özel tasarım kullanılıyorsa ; efatura@diyalogo.com.tr portalinde oluşturduğunuz tasarımın aktüellenerek Cari Hesap parametrelerine yine belirlenmesi gerekmektedir. Operasyon adımları için tıklayınız

Kazanç Yöneti Başkanlığının bültenine erişmek için tıklayınız

Mevzu ile alakalı alıcılarınızı bilgilendirmenizi rica ederiz.

Hürmetlerimizle,

eLogo

 

 

 

 

Liberal Ekonomi Anlamı Nedir ?

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilmedikleriniz

İshak Paşa Sarayı hakkında bilmedikleriniz

İshak Paşa Sarayı ya da diğer adıyla İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı’nın yakınlarında, Doğubayazıt’ta bulunan yarı harabe halinde bir bey kalesidir.  
Bu saray Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve inşasına 1685 yılında Beyazıt beyi Çolak Abdi Paşa tarafından başlanmıştır. Daha sonra oğlu İshak Paşa inşaatın devamın sağlamış ve torunu Mehmet Paşa zamanında inşaat tamamlanmıştır.

Kapısında yazılı olan bilgiye göre yapının Harem kısmı 1784 yılında tamamlanmıştır. İshak Paşa Sarayı ayrıca 100 Türk lirası değerindeki banknotların arka yüzünde de bulunmaktadır. Türk mimarisinin eşsiz örneklerindendir.

İshak Paşa Sarayı nerededir?

Saray, Ağrı’ya bağlı Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. Sarayı ziyaret etmek isterseniz 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde ya da 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında 07.30-15.45 saatleri arasında uğrayabilirsiniz. Saray Pazartesi günleri kapalıdır. Giriş ücreti ise 5 TL’dir.

İshak Paşa Sarayı özellikleri

1930 yılına dek saray Eski Beyazıt şehri tarafından çevreleniyordu, ancak bir Kürt isyanından sonra bu şehir, modern Doğubayazıt’ın hakimi olan Türkler tarafından yıkıldı. Sarayın ana kapısı birinci avluya açılmaktadır, bu avlunun kapıları ise tüccarlar ile misafirlere açılmaktaydı.

Sarayın sağ tarafında ise zindanlar bulunmaktaydı. İkinci avlu kısmına ise yalnızca hanedan ve özel konuklar kabul edilirdi, buradan haremlik ve selamlık kısımlarına girilirdi. Sol taraftan aşağı inen merdivenden ise hizmetkarların bölümüne ve tahıl ambarına inilirdi.

Avlunun sağındaki merdivenlerden yukarı çıktığınız zaman selamlık ile karşılaşırsınız. Selamlık kısmında misafirler ağırlanır ve sağ taraftaki merasim avlusuna kabul edilirdi. Selamlık kısmında ayrıca bir de cami bulunmaktadır, bu cami hala orijinal dekorasyonunun ve tavan fresklerinin çoğunu korumaktadır.

Selamlık girişinin dış kısmında İshak Paşa’nın mezarı bulunmaktadır. Bu mezar Selçuk oymaları ve Fars kültürüne özgü tarzlarla dekore edilmiştir. Haremlik kısmının özenle dekore edilmiş kapısı ise avlunun sonuna dek yükselir.

Haremlik, yani kadınlar kısmında bir mutfak, bir hamam, bir tuvalet ve şömineli, panoramik pencereli odalar bulunur. Bunlara ek olarak Selçuk taş işçiliği ve Ermeni çiçek dekorasyonunun bir karışımı olan duvarlara sahip merasim avlusu bulunur.

Sarayın doğusunda ise Eski Kale’nin kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalenin M.Ö. 800 yıllarında Urartular zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Aynı bölgede Eski Beyazıt’a ait, halen ayakta olan 16. yüzyıl camisi bulunmaktadır.

Kalenin sağ tarafında ise 17. yüzyılda yaşamış Kürt yazar ve filozof Ahmed-i Hani’nin taş mezarı bulunmaktadır. Sarayın bölümleri ise; dış cephe, iki adet avlu, selamlık, haremlik, cami, mutfak, hamam, merasim avlusu, surlar, mozole, fırın, zindanlar ve merkezi ısıtma sistemidir. Saray Osmanlı, Fars ve Selçuklu sanatının ögelerini barındırır. Mimarı ise Mehmet Paşa’dır.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ishak_Pasha_Palace

https://www.lonelyplanet.com/turkey/dogubayazit/attractions/ishak-pasa-palace/a/poi-sig/1080379/360904

Liberal Ekonomi Anlamı Nedir ?

Liberal Ekonomi Anlamı Nedir ?

Liberal ekonomi anlamı nedir?

Liberal ekonomi ya da asıl adıyla “ekonomik liberalizm” bireysel hatlar üzerine kurulmuş bir ekonomik sistemdir. Bu da demektir ki ekonomik kararların mümkün olan en büyük kısmı, kolektif kurumlar ya da kuruluşlardan ziyade bireyler ya da aileler tarafından verilmelidir.

Ekonomik liberalizm, hareket özgürlüğü gibi bir dizi farklı ekonomik ilkeyi kapsamaktadır ancak söz konusu üretim araçları olduğu zaman serbest piyasa ekonomisi ve özel mülkiyet ilkelerini temel almaktadır.
Ekonomik liberaller her ne kadar hükümet düzenlemelerini bir yere kadar destekleyebiliyor olsalar da genellikle serbest piyasada hükümet müdahalesine karşı çıkarlar, özellikle de serbest ticaret ve serbest rekabet konularında kısıtlamalar olmasını istemezler.

Liberal ekonomi, sermaye mallarının özel mülkiyeti ve serbest piyasa ile ilişkilendirilir. Tarihe baktığımız zaman ekonomik liberalizmin merkantilizm ve feodalizme bir tepki olarak doğduğunu görürüz.
Günümüzde ise ekonomik liberalizm aynı zamanda sosyalizm ve planlı ekonomiler gibi kapitalist olmayan ekonomik düzenlere de karşı olan bir sistem olarak görülmektedir. Liberal ekonomi aynı zamanda korumacılık ile de zıt düşmektedir zira liberal ekonomi serbest piyasayı ve serbest ticareti desteklemektedir. Tüm bu esasları temel alarak yürütülen ekonomik sisteme liberal ekonomi denmektedir.

Liberal ekonomi tarihçesi

Ekonomik liberalizmi savunan argümanlar ilk olarak Aydınlanma Çağı’nda ortaya çıkmıştır ve feodalizm ile merkantilizme tepki olarak doğmuştur. Liberal ekonomi ilk olarak Adam Smith tarafından, An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations adlı eserinde incelenmiştir.

Bu eserde Smith ekonomiye ve piyasaya devletin müdahalesinin en az olması gerektiğini savunmuştur. Ancak bu tutum hükümetin kamu mallarıyla ilgili kararı ile tam olarak da çelişmemektedir. 
Smith ekonomik işleyişin, devlet tarafından kontrol edilmeksizin kişilerin kendi ellerine bırakıldığı takdirde elde edilecek sonucun son derece düzenli ve daha eşit bir toplum için de oldukça gerekli olduğunu öne sürmüştür. Bu da 18. yüzyılın sonunda görülen kapitalist ekonomik sisteme karşı bir harekete zemin tutmuştur ve buna bağlı olarak merkantilist sisteme karşı da bir tepki gelişmiştir.

Özel mülkiyet ve bireysel sözleşmeler liberal ekonominin temellerini oluşturmuştur. Ekonomik liberalizm teorisi ilkin, bireylerin ekonomik eylemlerinin çoğunlukla kişisel çıkarlara bağlı olduğunu ve kısıtlama olmaksızın bu eylemlere izin vermenin herkes için en olumlu sonuçları vereceğini savunmuştur. Tabii bunu savunurken minimum düzeyde adaletin ve halka uyarıların yapıldığı takdirde, kimsenin çalmak, dolandırmak gibi eylemlere başvurmaması halinde ve basın ile düşünce özgürlüğüne uyulduğu halde başarı sağlanacağını da belirtmiştir.

Önceleri ekonomik liberaller, varlıklı kimseler için feodal ayrıcalık yanlılarıyla aynı fikirleri savunmak, aristokratik geleneklere uymak ve ulusal ekonominin kendi çıkarlarına göre şekillenmesini isteyen kralın haklarını savunmak zorunda kalmışlardır. Ancak 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına doğru tüm bu zorluklar da büyük ölçüde aşılmıştır.

Günümüzde ise liberal ekonomi, klasik liberalizm, neoliberalizm ve bazı muhafazakarlık ekolleri ile de ilişkilendirilmektedir.

Liberal ekonomi ve devlet müdahalesi

Ekonomik liberalizm hükümet müdahalesine karşı çıkmaktadır zira hükümetin genellikle baskın ticari çıkarlara hizmet ettiği, kendi çıkarları için piyasayı saptırdığını ve bu yüzden de yetersiz sonuçlar alındığını düşünmektedir.

Ordoliberalizm ve klasik liberalizme dayanan bazı çeşitli sosyal liberalizm ekolleri ekonomide hükümet müdahalesine daha çok alan tanımaktadır ancak bu sistemler de özel girişimcilik ve serbest piyasayı kamu girişimciliği ve ekonomik planlamaya tercih ederler.

Örneğin sosyal piyasa ekonomisi, serbest fiyatlandırma sistemine ve özel mülkiyete dayanan çoğunlukla serbest piyasa ekonomisini temel alan bir sistemdir ancak serbest piyasanın yaratabileceği sosyal eşitsizliklerin aşılması için rekabetçi piyasaları ve sosyal refah programlarını desteklemek adına hükümetin piyasada bir rolü olmasını destekler.

Liberal ekonomi aynı zamanda eşit imkanlar ilkesini de savunur zira imkan eşitsizliği olduğu zaman bu durumun özel tekelciliği artıracağına ve buna bağlı olarak bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanacağına inanır.

Liberal ekonomi kelimesinin İngilizcesi

1. liberal economy
2. economic liberalism

Kaynak:https://en.wikipedia.org/wiki/Economic_liberalism

Bumerang - Yazarkafe

canlı döviz